Tek Kullanımlık Sünnet Aleti ile  Yapılan

Sünnet Yöntemi Nedir?


Tek Kullanımlık Sünnet Aletleri yani “klamp” yöntemi, son yıllarda yaygın olarak uygulanan ve kesilecek olan sünnet derisinin ilk önce plastik bir kıskaçla sıkıştırılıp, sonra kesilmesine dayanan bir sünnet tekniğidir. Tek Kullanımlık Sünnet Aleti  sünnet derisini sıkıca tuttuğu için kesilirken kanama riski bulunmaz. Dokuları Tek Kullanımlık Sünnet Aleti ile sıkıştırıp sonra kesme prensibi yıllardır bebeklerin göbek kordonunu keserken kullanılmaktadır. Yeni doğan bebeğin kordonu kesilirken artık dikiş kullanılmaz, bunun yerine plastik toka benzeri bir klipsle kordon tutturup sonra kesilir. Sünnette kullanılan Tek Kullanımlık Sünnet Aleti , göbek kordonuna uygulanan klipsin, penise uyarlanmış şekli olarak tanımlanabilir. Belirtmek isterim ki, uygulanan bu yöntem cerrahi prensiplere tamamen uygundur. Buradaki hedef, kesilen yara dudaklarının bir arada tutulmasıdır. Günümüzde, bu hedefe ulaşmak için, dikişe alternatif olarak kullanılan birçok materyal bulunuyor. Örneğin kafa kesiklerinde dikiş yerine steril bantlar (steril strip) kullanılıyor. Bu bantlar yardımıyla bir araya getirilen yara uçları 4-5 gün içerisinde iyileşiyor. Büyük ameliyatlarda uzun yaraları kapatmak için tel zımbalar (stapler), kısa yaralarda doku yapıştırıcısı (fibrin glue) kullanılıyor. Dikişe alternatif olarak kullanılan bu malzemelerin tek görevi yara kenarlarını uç uca getirmek ve bir süre için bu pozisyonda tutmak. Tek Kullanımlık Sünnet Aletlerinin sünnetteki  görevlerinden birisi yara dudaklarını bir arada tutmaktır. Dikiş, çelik zımba, steril bant, doku yapıştırıcısı veya Tek Kullanımlık Sünnet Aleti gibi tüm materyaller yaraları kapatmak için sadece birer araçtır. Amaç, vücuda zarar vermeden yara uçlarının bir araya getirilmesidir. Sünnet için bu amaca en uygun materyal, daha uygunu keşfedilene kadar Tek Kullanımlık Sünnet Aleti olarak adlandırılan plastik klampler olarak görünmektedir.
Tek Kullanımlık Sünnet Aletleri olan plastik yada metal klamplar ile sünnet tekniğinin geçmişi 100 yıl öncesine dayanıyor. Yılar önce metalik klipsle sünnet derisi sıkıştırılarak kesiliyordu. 1980'li yıllardan önce, yeni doğan bebeklerin sünnetini, "gomko" denilen, çan şeklindeki metal sıkıştırıcıyla yapılıyordu. Şunu da belirtmek isterim ki stajyerlik yıllarımda, kaynatılarak kullanılan cam enjektörlerle kan alınıyordu. Plastik teknolojisinin gelişmesiyle birlikte birçok tıbbi malzemenin plastikten yapılan ve tek kullanımlık benzerleri üretildi. Örneğin, plastik kullan-at enjektörler ülkemizde son 30 yıldır kullanılıyor. Aynı şekilde gomko cihazının da tek kullanımlık plastik versiyonu üretildi.

Tek kullanımlık (kullan-at) Sünnet Aletleri plastik klamplar yaklaşık 25 sene önce Avrupa ve ABD'de, 15 yılı aşkın süredir ülkemizde kullanıma girdi. Günümüzde artık metalik klips, yani gomko yerine bu tek kullanımlık plastik klipsler kullanılıyor. Bu plastik klipsler sadece bir kere kullanılabiliyor ve steril paketler halinde bulunuyor. Ülkemize ilk olarak bir Hollanda firması tarafından üretilen ve Singapur yapımı olan smartklamp tarafımdan kullanıldı, ancak son yıllarda yerli üretimleride olan ve CE belgesine sahip Tek Kullanımlık Sünnet Aleti Klamplar da kullanıma sunuldu. Tek Kullanımlık Sünnet Aleti klamplar, çocuğun penis boyuna göre küçük numaradan başlayıp büyüyerek gidiyor. Sünnet sırasında her çocuğun penisine uygun numara seçiliyor. Tek Kullanımlık Sünnet Aletlerinin uygun boyu seçilerek sünnet yapılıyor.