Sünnet Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları
 1. Sünneti ne zaman yaptırmalıyım?
 2. Sünnet ne zaman zorunludur?
 3. Sünneti kime yaptırmalıyım?
 4. Riskleri nelerdir ?
 5. Toplu sünnet zararlı mı?
 6. Sünnet öncesi neler yapmam gerekiyor?
 7. Çocuğumu sünnete nasıl hazırlamalıyım?
 8. Sünnet derisi nasıl kesiliyor?
 9. Sünnet sonrası ne zaman banyo yapabilir?
 10. Sünnet sonrası ne zaman okula gidebilir ?
 11. Pansuman yapmamız gerekiyor mu?
 12. Tek Kullanımlık Sünnet Aleti kendiliğinden çıkabilir mi?
 13. Plastik kıskaca kaka bulaşırsa ne yapalım?
 14. Bez bağlayabilir miyiz?
 15. Sünnet sonrası ateş olumu ?
 16. İdrar yaparken ağrısı olur mu?

Sünnet ne zaman yaptırılmalıdır?
Sünnet, çocuk doğduğu günden itibaren her an yapılabilir. Uluslararası yayınlar 3-5 yaş aralığında sünnet yaptırmadan kaçınalım diye yazar. Benim en çok tavsiye ettiğim dönem ilk iki yaştır. Unutmayınız ki çocuğunuzun yaşı büyüdükçe, bilinç geliştikçe psikolojik stresi artacaktır. Özellikle 9 yaş üzerinde olan çocuklarda sünnet korkusu daha fazla görülmektedir.

Sünnet ne zaman zorunludur?
Sünnet derisinde darlık varsa (fimozis), sık idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsa, penis iltihaplanıp şişiyorsa (balanit), idrar yapma zorluğu varsa, idrar yollarında tıkanıklık varsa bu çocukların en kısa zamanda sünnet yapılması gerekiyor.

Sünneti kime yaptırmalıyım?
Sünnet, birçok erkek çocuk için hayatının ilk ve son ameliyatı olabilir. Bu derece önemli bir organa yapılan cerrahi müdahalenin mutlaka konunun uzmanına yaptırılması gerekir.

Sünnetin riskleri nelerdir?

Her cerrahi müdahalenin olduğu gibi sünnetin de kendine göre bazı riskleri bulunmaktadır. Kanama ve enfeksiyon, en sık görülen komplikasyonlar arasındadır. Ancak bu tür riskler, Tek Kullanımlık Sünnet Aletleri ile yapılan sünnetlerde neredeyse hiç görülmemektedir.

Toplu sünnet zararlı mı?
Dikişli yöntemle yapılan toplu sünnetler önemli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Yüzlerce hatta bazen binlerce çocuğu bir arada sünnet etmeye yetecek cerrahi sünnet aletlerini temin etmek mümkün değildir. Eldeki setleri sterilize etmek için de yeterli vakit bulunmamaktadır. Bu nedenle toplu sünnetlerde aynı aletler birçok çocukta kullanılmaktadır. Çocuklardan birinde sarılık veya AIDS mikrobu varsa, tüm çocuklara bulaşabilir. Ancak, Tek Kullanımlık Sünnet Aletlerinden olan klampli yöntemde cerrahi aletlere ihtiyaç duyulmadığı ve her çocuğa ayrı malzeme kullanıldığı için, bu yöntemle yapılacak toplu sünnetlerde sarılık veya AIDS bulaşma riski daha azalmaktadır. 

Sünnet öncesi neler yapmam gerekiyor?
Tek Kullanımlık Sünnet Aletlerinden olan plastik klamplar ile yapılan  sünnetlerin  öncesinde yapılması gereken hiçbir hazırlık bulunmuyor. Çocuğun aç kalmasına gerek yok, aileler çocuklarını yedirip gelebilirler. Özel bir malzeme getirmelerine gerek yoktur.

Çocuğumu sünnete nasıl hazırlamalıyım?
Bu konuda kesin belirlenmiş standartlar ve yazılı kurallar bulunmamaktadır. Bu nedenle bu konuda vereceğim bilgiler 20 yıllık sünnet tecrübelerimin sonucudur. Çocuğun yaşı ne olursa olsun, sünnete bakış açısı ve düşünce tarzı erişkinlerden farklıdır. Çocukların hayal dünyası oldukça geniştir. Çocukların dünyaya ve sünnete bakış açıları bizimkinden oldukça farklı olduğu için kendisine anlatılanları bir erişkin gibi değerlendiremez. Sünnet konusunda arkadaşlarından duydukları veya büyüklerin şaka olarak söylediği birçok şeyi (örneğin baltayla kesilecek esprisi) çocuklar ciddiye alır ve kafalarında çok farklı bir sünnet portresi çizerler. Bu nedenle, çocuklara sünneti en ince detaylarına kadar anlatmak birçok kez ters etkiye yol açar. Çocuklarda en fazla tepki yaratan ve korkuya yol açan iki kelime “kesme” ve “iğne”dir. “Doktor amca penisine küçük bir iğne yapacak ve sonra ucunu kesecek” şeklinde bir açıklama, biz erişkinlere son derece mantıklı gelse de çocukların hayal dünyasında oldukça farklı algılanır. Daha önce başka yerlerine iğne yapılmış olan bir çocuk daha bu acıyı hatırlarken şimdi en hassas yerine bunu yapılacağını öğrenince korkusu daha da artar. Bir de penissinin tümden kesileceğini zanneden çocuk için sünnet tam anlamıyla korkunç bir olay haline gelir. Hele bu tür bilgiler sünnetten birkaç ay önce çocuğa verilmeye başlanınca, çocuğun kabusu iyice fazlalaşır. Sünneti, evdeki en önemli gündem maddesi haline getirmemek ve bu konunun çocuğun yanında fazla konuşulmaması gerekir. Çocuğa yapılacak tüm açıklamaların sünnetten çok kısa bir süre önce ve kısa olarak yapılması, kesilme-iğne gibi kelimelerin kullanılmaması durumunda oluşacak stres en aza indirilecektir.

Sünnet derisi nasıl kesiliyor?
Tek Kullanımlık Sünnet Aletleriyle yapılan sünnette, sünnet derisi neşterle, yani steril bisturiyle kesilir. LAZER veya KOTER kullanılmaz.

Çocuğum sünnet sonrası ne zaman banyo yapabilir?
Tek Kullanımlık Sünnet Aletleri ile yapılan sünnetlerden sonra aynı gün banyo yapılabilir. Hatta denize dahi girebilir. Açıkta yara olmadığı için, suyun yaraya değmesi ve enfeksiyona yol açması mümkün değildir. Bugün sünnet bugün deniz...

Sünnet sonrası ne zaman okula gidebilir?
Bu yöntemde herhangi bir yara bakımı gerekmediği ve çocuklar gündelik kıyafetlerini derhal giyebildiği için okula gitmesinde sakınca yoktur. Ancak, okul sırasında uzun süre aynı şekilde oturması veya arkadaşlarıyla şakalaşırken penisine darbe alma ihtimali olduğu için çocuğun bir hafta okula gitmemesini öneriyoruz. Okula gitmediği süre içerisinde, penisine darbe almamak kaydıyla, sokağa çıkması, gezmesi, oyun oynaması yasak değildir.

Pansuman yapmamız gerekiyor mu?
Açıkta yara olmadığı için pansuman veya başka bir yara bakımı gerekmez.

Tek Kullanımlık Sünnet Aleti kendiliğinden çıkabilir mi?
Tek Kullanımlık Sünnet Aletinin kendiliğinden çıkması veya çocuğun çekerek çıkarması mümkün değildir. Tek Kullanımlık Sünnet Aletinin çıkabilmesi için yan keski yardımıyla plastik kilitlerin kesilmesi gerekmektedir.

Tek Kullanımlık Sünnet Aletine kaka bulaşırsa ne yapalım?
Korkmayın, kaka veya başka bir pisliğin bulaşmasının hiçbir önemi yoktur. Yara, açıkta değil plastiğin altında olduğu için enfeksiyon riski bulunmamaktadır. Çocuğu suyun altına sokup yıkayabilirsiniz. 

Bez bağlayabilir miyiz?
Sünnet sonrası hemen bez bağlanabilinir. Özellikle bez bağlanmasını tavsiye ediyoruz.

Sünnet sonrası ateş olur mu?
 Sünnet sonrasında ateş olursa, birkaç gün önce kaptığı bir mikroba bağlı ateşli bir hastalık geçiriyor olabilir. Ateş devam ederse, sebebini anlamak için doktora gösteriniz.

İdrar yaparken ağrısı olur mu?
Açık yara olmadığı için idrarın temasına bağlı acı olmaz.


Yukarı